Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
Brüsszelben nem aratott osztatlan sikert a megállapodás az Európai Bizottság elnökének 2019 júliusi megválasztásáról.
„A Politico című tekintélyes brüsszeli lap immár szokásos év végi összeállításában, amely Európa legbefolyásosabb politikusait veszi számba, nem meglepően Macron francia elnök végzett az élen, aki 2017-es elnökké választása óta következetesen lép fel az erős és egységes Európai Unióért. Macron a multilateralizmust képviselő harcosként tekint magára, mégis, jónéhány európai vezető kevéssé elégedett a francia elnök néha túl erőteljes, az ellenvetéseket az asztalról lesöprő tárgyalási stílusával. Brüsszelben nem aratott osztatlan sikert a megállapodás az Európai Bizottság elnökének 2019 júliusi megválasztásáról, amely az Európai Parlament és a tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács között korábban született – az ugyanis az úgynevezett csúcsjelölti rendszer megtorpedózását jelentette.
Macron a döntés meghatározó alakítója volt. Olyan erős és cselekvőképes Európában gondolkodik, amelynek megszervezését a mind bizonytalanabb nemzetközi környezet, az európai érdekek globális képviselete indokolja, habár a nyugati szövetségesek közötti viszony (például a NATO-ban) kihívásokkal is küzd. A célokkal nehéz lenne vitatkozni, azonban Macronnak érdemes azzal is szembenéznie, hogy módszereit finomítani kellene, s lassan az első eredményeknek is meg kell érkezniük.
Macron első helyezése mellett szembeötlő, hogy Európa egykor legbefolyásosabb vezetője, Angela Merkel a Politico listáján a „cselekvők” között már csak az ötödik helyet szerezte meg. Miközben a német kancellár 2005 óta vezeti Németországot, és komoly sikereket is elért, az utóbbi években európai kérdésekben kifejezetten kevés eredményt mutat fel. A 2008-as euróválság rendezése kapcsán egyesek azt az álláspontot vallják, hogy a német befolyás alatt lévő európai monetáris politika csak fokozta Görögország fenyegető államcsődjét. Nem volt eredményes Merkel 2015-ös menekültpolitikája sem: ebben, másokkal együtt, kulcsszerepet szánt a kötelező menekültkvótáknak, amelyekről ma már nem nagyon esik szó. Továbbra is hiányzik viszont egy átfogó uniós politika ebben a témában. Igaz, az európai menekültkérdés legalább ideiglenes nyugvópontra jutásához nagy segítséget jelentett az unió és Törökország között 2016-ban létrejött megállapodás, amelynek létrejöttében éppen Angela Merkel vállalt oroszlánrészt.
Persze francia és német politikusok nélkül nem lehet elképzelni az Európai Uniót és a Politico listáját sem. Mégis, hiába szerepel nyolc német név is a huszonnyolcas listán, és lehet Németország a legfontosabb hang pénzügyi vagy kereskedelempolitikai kérdésekben, az unió még csak a létrejövetel szakaszában lévő védelempolitikája nem létezhet Franciaország nélkül. Ahogyan persze az Európai Unió egészére is igaz, hogy a hatalom megoszlik a különböző uniós intézmények és tisztségviselők között. Játszhat az Európai Bizottság meghatározó szerepet olyan jogszabályalkotási kérdésekben, mint az adatvédelem, de az euró jövőjéről, vagy a menekültügyről mégis az európai vezetőket tömörítő Európai Tanács mondja ki a végső szót.
A huszonnyolcas listán szereplő Ursula von der Leyen ugyan Európában meghirdette a „gender forradalmat”, mégsem tudta elérni, hogy az általa vezetett bizottságban egyenlő számú férfi és női biztos fogaljon helyet. A helyzetet jellemzi, hogy a Politico listáján is csak kilenc nőnek jutott hely. Figyelemre méltó azonban, hogy a listán szereplő két nem hivatásos politikus nő, és 40 évnél fiatalabbak. Egyikük a világszerte ismertté vált svéd környezetvédelmi aktivista Greta Thunberg, míg a német Carola Rackete azzal szerzett ismertséget, hogy a Földközi-tengeren menekülteket vett fel a hajójára, majd az olasz hatóságok tiltakozása ellenére ki is kötött velük egy olasz kikötőben.
A Politico listáján ott van Boris Johnson és tanácsadója, Dominic Cummings, a Vote Leave kampány felelőse, valamint Nicola Sturgeon skót miniszterelnök is, aki azért küzd, hogy bent tarthassa Skóciát az unióban. De szerepel a listán az ír miniszterelnök, Leo Varadkar is, aki – az unió intézményeinek segítségével és a tagállamok némiképp meglepő, egységes magatartására támaszkodva – kifejezetten sikeresen tárgyalt brit partnerével Írország és az EU érdekében, megmutatva, hogy az unió egységes fellépéssel milyen jó érdekérvényesítő lehet.
A listát tanulmányozva Orbán Viktor sem lehet boldog, mert bár ő is bekerült a Politico nevei közé, de csak mint az „álmodozó” csoport tagja. Kelet-Közép-Európa sem lehet elégedett a teljesítményével a 28-ak listáján. Orbán mellett csak a szlovák köztársasági elnök, Zuzana Čaputová fért be az európai portál összesítésébe. A két kelet-európai politikus listás helye szomorú bizonyítéka, hogy mekkora a valós súlya régiónknak a brüsszeli politikában.”
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.